Witamy Państwa na oficjalnej stronie Gminy Sarnaki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu Państwo wiele ciekawych informacji o naszej Gminie. Pragniemy również zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą historią, tradycją i walorami krajobrazowo-przyrodniczymi naszej Gminy. Zapewniamy jednocześnie, że podczas wizyty w naszej Gminie spotkają się Państwo z życzliwością mieszkańców, a podczas załatwiania spraw w Urzędowych z miłą obsługą i kompetencją urzędników.

 

Urząd Gminy Sarnaki ul. B. Joselewicza 3 08-220 Sarnaki tel./fax (83) 359 91 98, (83)359 91 48, (83)359 93 71 NIP 537-00-20-150, REGON 000548264

Ug Sarnaki

Font Size

Cpanel
  • image
  • image
  • image

Obchody Święta Niepodległości 2017

Obchody Święta Niepodległości celebrowane są przez naród polski z wielką estymą. Mieszkańcy gminy Sarnaki również uczcili 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W Sarnakach obchody 11 Listopada rozpoczęły się od Mszy Św. Tradycyjnie część osób obecnych na Mszy udało się procesją na stary cmentarz, gdzie oddano hołd poległym za wolność. Wieńce pod krzyżem złożyli przedstawiciele władz Gminy Sarnaki Wójt Andrzej Lipka i Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Korbut, delegacja Nadleśnictwa, w tym Nadleśniczy Andrzej Wybranowski oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Sarnaki.

 

W tym samym czasie rozpoczął się II Bieg Wolności zorganizowany przez sarnacki Uczniowsko Ludowy Klub Sportowy. Trasa biegu wiodła przez Rozwadów, Mierzwice do Serpelic. Jedną z uczestniczek biegu była 10-letnia (!) Zuzia Głuchowska, która na rowerku „zaliczyła” całą trasę. W Starych Mierzwicach uczestników Biegu przyjęli na popas państwo Hordejukowie. W Serpelicach zostali z kolei ugoszczeni w świetlicy bigosem i pączkami pani Jolanty Dydycz. Nieodzownym elementem Biegu jest oddanie czci poległym przy mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko- radzieckiej w Mierzwicach oraz przy pomniku poświęconym nieznanym bohaterom poległym za ojczyznę w 1920 roku w Serpelicach.

 

Po południu w Sarnakach odbyła się Biesiada Pieśni Patriotycznych. Zebranych powitał Wójt Andrzej Lipka. Zaprezentowały się zespoły z sarnackiego GOK-u: zespól śpiewaczy "Aura" i zespół mandolinowo – gitarowy "Tremolo". Agata Wasilewska wygłosiła referat o historii szkoły w Sarnakach. Uczniowie czytali fraszki na temat realiów "bycia uczniem". Biesiada zakończyła się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Henryka Mułenki. Uzupełnieniem Biesiady była wystawa starych fotografii szkolnych, która wzbudziła wśród obecnych wiele wspomnień i wzruszeń.

 

Po Biesiadzie w centrum Sarnak odbył się happening "Race w hołdzie poległym". Organizatorem akcji był GOK, jej (bezpiecznego) przebiegu dopilnowali sarnaccy strażacy. Sponsorem, dzięki któremu happening mógł się odbyć było Nadleśnictwo Sarnaki.

 

W Mierzwicach obchody Święta Niepodległości zainicjowało Nadbużańskie Stowarzyszenie „Przyjazne Mierzwice” na czele z Anną Daniluk. Po Mszy Św., która rozpoczęła się o godzinie 15-tej, w świetlicy wiejskiej wyemitowano film o Św. Faustynie. O godzinie 17-tej od hymnu rozpoczęła się impreza patriotyczna, której elementami były: recytacje utworów o NIEPODLEGŁOŚCI w wykonaniu dzieci, konkurs historyczny z nagrodami, występ zespołu „Marysieńki”. Pani Beata Kuziemska zorganizowała w międzyczasie warsztaty chemiczne dla najmłodszych. Nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych. Honorowymi gośćmi imprezy były – z okazji „pobliskiego” Dnia Seniora – nestorki mierzwickie.

 

W tym samym czasie, co w Sarnakach wzdłuż całej wsi Mierzwice odpalono „Race w hołdzie poległym”. Później mieszkańcy (i nie tylko) w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wzięli udział w zabawie tanecznej.

 

Obchody Święta Niepodległości uczczono również w niedzielę 12 listopada.

Stowarzyszenie Przyjaciół Serpelic zorganizowało uroczystości, które rozpoczęły się Mszą Św. Liturgię mszy św. wzbogacił występ Chóru Męskiego "Echo Podlasia" pod dyr. Waldemara Mazura. Uczestnicy uroczystości złożyli również wieniec pod Pomnikiem „Ku uczczeniu 10-lecia Niepodległości Polski". Podczas spotkania w świetlicy zebrani wysłuchali prelekcji Tadeusza Mikinnika nt. Legionów Józefa Piłsudskiego oraz koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru.     W Borsukach w niedzielę Dzień Seniora świętowali najstarsi mieszańcy. Na spotkaniu nie zabrakło elementów patriotycznych. Zespoły artystyczne z sarnackiego GOK-u przedstawiły program związany z tematyką Święta Niepodległości. Wieczór zakończono wspólnym śpiewaniem starych piosenek.

PORTAL MAPOWY

Rozkłady jazdy

Co,gdzie w Sarnakach

Mapa Gminy Sarnaki

WOJ.MAZOWIECKIE

POWIAT ŁOSICE

Statystyki

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.