Witamy Państwa na oficjalnej stronie Gminy Sarnaki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu Państwo wiele ciekawych informacji o naszej Gminie. Pragniemy również zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą historią, tradycją i walorami krajobrazowo-przyrodniczymi naszej Gminy. Zapewniamy jednocześnie, że podczas wizyty w naszej Gminie spotkają się Państwo z życzliwością mieszkańców, a podczas załatwiania spraw w Urzędowych z miłą obsługą i kompetencją urzędników.

 

Urząd Gminy Sarnaki ul. B. Joselewicza 3 08-220 Sarnaki tel./fax (83) 359 91 98, (83)359 91 48, (83)359 93 71 NIP 537-00-20-150, REGON 000548264

Ug Sarnaki

Font Size

Cpanel
  • image
  • image
  • image

Uroczystość odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego w Horoszkach Dużych

3 grudnia społeczność Horoszek Dużych cieszyła się odsłonięciem pomnika poświęconego pamięci Józefa Piłsudskiego. Powstał on z inicjatywy miejscowej ludności pod kierownictwem tutejszego Proboszcza i pani Sołtys, wspartych organizacyjnie przez Szkoły Podstawowe w Serpelicach i Sarnakach. Powody do uhonorowania Marszałka były dwojakie. Po pierwsze, Józef Piłsudski został ogłoszony patronem 2017 roku z okazji przypadającej 5 grudnia 150 ocznicy urodzin. Po drugie -  Horoszki Duże, będąc przed wojną siedzibą gminy Hołowczyce, posiadały pomnik J. Piłsudskiego wzniesiony po jego śmierci w 1935 r. Niestety pomnik ów, nie przetrwał powojennej władzy komunistycznej i został zniszczony na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych, pod pretekstem poszerzania drogi. Pomysł przywrócenia pamięci o Marszałku spotkał się z szerokim wsparciem mieszkańców Horoszek i okolic, którzy ochotnie wsparli finansowo budowę datkami podczas zbiórki przeprowadzonej pod kościołami w Serpelicach i Horoszkach.
Uroczystość w grudniowy poranek rozpoczął wiersz J. Słowackiego, ulubionego poety marszałka, p.t. "Testament Mój", wyrecytowany przez Aleksandrę Iwaniuk, następnie po przywitaniu gości przez p. Sołtys i p. Wójta rozpoczęła się Msza Św. której przewodził i kazanie wygłosił, bp. Senior Antoni Pacyfik Dydycz, następnie w krótkiej części artystycznej zaprezentowali się: Natalia Jankowska z wierszem "Komendancie" napisanym na pierwszą rocznicę śmierci J. Piłsudskiego, a także chór szkolny pod przewodnictwem p. T. Gosia, który wykonał pieśni: "Jedzie jedzie na kasztance", oraz "My pierwsza brygada". Po występach uczestnicy w pochodzie prowadzonym przez szkolny poczet sztandarowy, a także poczty sztandarowe OSP w Sarnakach i Serpelicach oraz Kozieradzko-Podlaskiego Bractwa Kurkowego, przemaszerowali pod pomnik, który został poświęcony przez bpa Dydycza. Odsłonięcia obelisku dokonali wspólnie główni organizatorzy: ks. Proboszcz Rafał Roguziak, Sołtys Horoszek Dużych Zofia Chwesiuk, Dyrektor SP w Serpelicach Bożena Puch, Dyrektor SP w Sarnakach Barbara Michoń oraz Wójt Gminy Sarnaki Andrzej Lipka. Po odsłonięciu p. sołtys podziękowała wszystkim zaangażowanym w budowę, a następnie zaprosiła uczestników do świetlicy parafialnej na poczęstunek.

Tekst: Rafał Dydycz. Zdjęcia: Maciej Hasiura

 

 

PORTAL MAPOWY

Rozkłady jazdy

Co,gdzie w Sarnakach

Mapa Gminy Sarnaki

WOJ.MAZOWIECKIE

POWIAT ŁOSICE

Statystyki

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.