Witamy Państwa na oficjalnej stronie Gminy Sarnaki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu Państwo wiele ciekawych informacji o naszej Gminie. Pragniemy również zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą historią, tradycją i walorami krajobrazowo-przyrodniczymi naszej Gminy. Zapewniamy jednocześnie, że podczas wizyty w naszej Gminie spotkają się Państwo z życzliwością mieszkańców, a podczas załatwiania spraw w Urzędowych z miłą obsługą i kompetencją urzędników.

 

Urząd Gminy Sarnaki ul. B. Joselewicza 3 08-220 Sarnaki tel./fax (83) 359 91 98, (83)359 91 48, (83)359 93 71 NIP 537-00-20-150, REGON 000548264

Ug Sarnaki

Font Size

Cpanel
  • image
  • image
  • image

Gminny Dzień Strażaka 2018

12 maja odbył się Gminny Dzień Strażaka. Gospodarzem uroczystości była OSP w Mierzwicach świętująca swój jubileusz. OSP powstała w 1928 roku i jest jedną z najstarszych jednostek w gminie Sarnaki. Szczególnym powodem do świętowania było otrzymanie przez jednostkę samochodu ratowniczo-gaśniczego. Samochód przekazany został w darze przez gminę Brochów i jest drugim samochodem w historii jednostki. Pierwszym był wóz konny…

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., w której uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP pod kierunkiem Prezesa OSP Serpelice Mirosława Kuzaki. Proboszcz parafii Sarnaki Andrzej Jakubowicz podkreślił rolę strażaków w życiu społeczeństwa i modlił się w ich intencji. Po Mszy zebrani udali się na plac przy świetlicy wiejskiej i zarazem remizie strażackiej, gdzie Wiceprzewodniczący Rady Gminy i jednocześnie mieszkaniec Mierzwic Sławomir Maciejuk powitał przybyłych na uroczystość.

Wśród gości był Wójt Gminy Brochów Piotr Szymański wraz z pracownikami brochowskiego Urzędu Gminy. Panowie uroczyście przekazali samochód mierzwickiej straży. Do tej darowizny aktywnie przyczyniła się Dorota Gałczyńska-Zych, która starała się o pozyskanie Stara dla – jak sama stwierdziła w krótkim wystąpieniu – „swojej małej ojczyzny”. Pani Dorota pochodzi z Mierzwic i sprawy tej wsi są dla niej nieodmiennie ważne.

Pozostali goście to m.in.:

- Józef Zych – były wicemarszałek i marszałek Sejmu, od 2015 członek Trybunału Stanu,           
- Andrzej Jakubowicz – proboszcz parafii Sarnaki wraz z wikarym Grzegorzem Zasłonką,            
- Sławomir Zaniuk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łosicach, 
- Kazimierz Hawryluk – Wójt Gminy Kornica,     
- Andrzej Wybranowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki z żoną,     

- Grażyna Kasprowicz – Przewodnicząca Rady Powiatu Łosice, 
- Marian Rosolski – radny powiatowy,  
- Małgorzata Korbut - Przewodnicząca Rady Gminy Sarnaki,     
- Waldemar Kandziora, Jarosław Melech, Monika Obrępalska - radni, 
- Henryk Mułenko – radny, Prezes OSP Sarnaki.

Po przedstawieniu obecnych proboszcz Andrzej Jakubowicz poświęcił wóz strażacki.

Następnie druhowie z Mierzwic zostali otrzymali odznaki „Za Wysługę Lat”. Ceremonii dokonali Małgorzata Korbut, Sławomir Zaniuk oraz Henryk Mułenko. Odznaczeni to:

- Miłkowski Jarosław (Za Wysługę Lat: 30),        
- Chybowski Dominik (Za Wysługę Lat: 15),        
- Chybowski Marcin (Za Wysługę Lat: 15),          
- Siemieniuk Jerzy (Za Wysługę Lat: 15),              
- Tymoszuk Karol (Za Wysługę Lat: 10),
- Wawryniuk Daniel (Za Wysługę Lat: 10).

Okolicznościowe przemówienia gości, prezentacja historii OSP Mierzwice, którą przedstawił jej Prezes Dominik Chybowski, symboliczny chrzest wozu strażackiego dokonany przez druhów z Hołowczyc to kolejne elementy uroczystości.

Ostatnim „punktem programu” był poczęstunek dla wszystkich obecnych przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzwicach. Panie z KGW – jak zwykle – zadbały nie tylko o podniebienia gości, ale i oczom zapewniły ucztę.

 

                                                             

PORTAL MAPOWY

Rozkłady jazdy

Co,gdzie w Sarnakach

Mapa Gminy Sarnaki

WOJ.MAZOWIECKIE

POWIAT ŁOSICE

Statystyki

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.