Witamy Państwa na oficjalnej stronie Gminy Sarnaki. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu Państwo wiele ciekawych informacji o naszej Gminie. Pragniemy również zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą historią, tradycją i walorami krajobrazowo-przyrodniczymi naszej Gminy. Zapewniamy jednocześnie, że podczas wizyty w naszej Gminie spotkają się Państwo z życzliwością mieszkańców, a podczas załatwiania spraw w Urzędowych z miłą obsługą i kompetencją urzędników.

 

Urząd Gminy Sarnaki ul. B. Joselewicza 3 08-220 Sarnaki tel./fax (83) 359 91 98, (83)359 91 48, (83)359 93 71 NIP 537-00-20-150, REGON 000548264

Ug Sarnaki

Font Size

Cpanel
  • image
  • image
  • image

Obchody Święta Niepodległości w Sarnakach

W dniu 11 listopada Sarnaki świętowały rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza Św. za Ojczyznę w kościele parafialnym. Proboszcz Andrzej Jakuboiwcz w homilii poruszył problem walki za ojczyznę i wiarę. Zrywy niepodległościowe miały nierozerwalny związek z kościołem, który był zawsze ostoją patriotyzmu. Po mszy program słowno - muzyczny przedstawiła młodzież z KSM-u. Następnie uczestnicy mszy - w tym hufce sztandarowe Zespołu Szkół Sarnakach, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ochotniczych Straży Pożarnych - wzięli udział w procesji na stary cmentarz, gdzie oddano hołd poległym i pomordowanym. Krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Andrzej Lipka. Złożył też w towarzystwie przedstawicieli Rady Gminy wiązankę pod  "górującym" nad starym cmentarzem krzyżem - symbolem wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę.
O godzinie 17-tej w stołówce Zespołu Szkół w Sarnakach  rozpoczęła się Biesiada Pieśni Patriotycznej. Odbyła się ona już po raz dziesiąty. Biesiadę rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu uczniów gimnazjum. Następnie wystąpiły zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury: chór "Aura" oraz zespół mandolinowo - gitarowy "Tremole". Oba zespoły zaprezentowały zebranym pieśni patriotyczne. Referat na temat przebiegu Powstania Styczniowego na terenie najbliższym Sarnakom wygłosił nauczyciel historii Rafał Dydycz. Temat referatu nawiązywał do  150 rocznicy Powstania. Po kilkunastominutowej przerwie uczestnicy Biesiady zasiedli znów za stoły do przygotowanego poczęstunku. Dyrektor GOK-u pani Teresa Jakubińska sprawiła przybyłym miłą niespodziankę - prezentację zdjęć z Biesiad, które odbyły się w minionych 10 latach. Prezentacja sprowokowała falę wspomnień. Miłym akcentem było także wręczenie przez Wójta Gminy Sarnaki wiązanek kwiatów dla pani Teresy Jakubińskiej i prowadzącej Biesiadę Agaty Wasilewskiej - prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej, czyli pań, które najbardziej udzielały się przy organizacji wszystkich Biesiad. Wspólny wieczór zakończyło  śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Tadeusza Gosia. Imprezą towarzyszącą była wystawa zdjęć dotyczących szkoły w Sarnakach. Można też było kupić książki Jana Kondrackiego oraz "Ziemię Sarnacką 1900-1920" autorstwa Janusza W. Nowosielskiego - najnowsze wydawnictwo regionalne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PORTAL MAPOWY

Rozkłady jazdy

Co,gdzie w Sarnakach

Mapa Gminy Sarnaki

WOJ.MAZOWIECKIE

POWIAT ŁOSICE

Statystyki

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.